Hare Majesteit de Koningin is op woensdagmiddag 22 maart 2000 in de Veiling Vleuten (gemeente Utrecht) aanwezig bij de Nationale Viering van de Boomfeestdag. In de veilinghal wordt de speciaal voor de Boomfeestdag geschreven musical Bomen voor eeuwen opgevoerd, waaraan meer dan vijfhonderd kinderen meedoen. Aansluitend plant de Koningin de eerste van tweehonderdvijftig bomen in het in aanleg zijnde Groot Archeologiepark van de nieuwbouwlocatie Leidsche Rijn. De boom die de Koningin plant is een speciaal voor de Boomfeestdag 2000 gekweekte linde.

Op de jaarlijkse Boomfeestdag worden overal in het land door leerlingen van basisscholen bomen geplant. Doel van de Boomfeestdag is kinderen meer bewust te maken van het belang van een gezonde natuur in hun directe leefomgeving. De eerste Boomfeestdag vond plaats in 1957. In de loop der jaren zijn er in Nederland bijna tien miljoen bomen op Boomfeestdagen aangeplant. Sinds 1997 is er ook een Europese Boomfeestdag en bij de opening van de Floriade in 2002 is het de bedoeling een internationale Boomfeestdag te organiseren.

In het Groot Archeologiepark van Leidsche Rijn zijn bij opgravingen diverse Romeinse vondsten gedaan. Bij de keuze van het soort bomen dat geplant wordt is er rekening mee gehouden dat de wortels niet diep de bodem in groeien, maar meer aan de oppervlakte blijven, zodat de archeologische resten niet beschadigd worden.

In 1991 was het planten van de eerste boom op de Boomfeestdag door de Koningin en Prins Claus het begin van de viering van het zilveren huwelijk van het Koninklijk paar. Koningin en Prins riepen destijds iedereen die aandacht wilde schenken aan hun huwelijksfeest op, dit bij voorkeur te doen door het aanplanten van bomen.