Mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst

De advocaat van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Máxima heeft vanmorgen een sommatiebrief gestuurd aan de directie van SBS Broadcasting B.V. naar aanleiding van het gebruik dat SBS6 heeft gemaakt van gestolen beeldmateriaal. SBS Broadcasting B.V. heeft drie dagen de tijd gekregen om een juridische procedure te vermijden.

Hieronder volgt de integrale tekst van de brief.

Geachte heren,

Tot mij hebben zich gewend Z.K.H. de Prins van Oranje en H.K.H. Prinses Máxima, mede in hun hoedanigheid van wettelijke vertegenwoordigers van H.K.H. Prinses Amalia.
De tot uw onderneming behorende zender SBS6 heeft op donderdag 13 mei 2004 in het programma SBS Shownieuws beeld- en geluidsmateriaal uitgezonden waarop onder andere het gezicht van Prinses Amalia te zien en de stem van Prinses Máxima te horen is.
Zoals uit de bewuste uitzending blijkt, wist uw onderneming dat deze beelden afkomstig zijn van een camera die aan Prinses Máxima in eigendom toebehoort en in Argentinië haar is ontvreemd. In de uitzending wordt ook melding gemaakt van het feit dat de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht hieraan bekendheid had gegeven.
De Rijksvoorlichtingsdienst is tot het uitzenden van een persbericht overgegaan om te voorkomen dat in de pers gebruik van het gestolen beeldmateriaal zou worden gemaakt. Door dit beeldmateriaal toch uit te zenden, terwijl de herkomst bekend was, is niet alleen de privacy van de Prins van Oranje en zijn gezin geschonden, maar is ook opzettelijk inbreuk gemaakt op het portretrecht van Prinses Amalia. Tevens is daarbij doelbewust het auteursrecht op de desbetreffende beelden, waarvan bekend was dat die niet rechtmatig openbaar waren gemaakt en daar ook niet toe bestemd waren, geschonden.
Voorts heeft uw onderneming onrechtmatig gehandeld door gebruik te maken van beeld- en geluidsmateriaal waarvan zij wist dat dit door een misdrijf is verkregen en op onrechtmatige wijze, zonder toestemming van de betrokkenen, in de openbaarheid is gekomen.
Het willens en wetens en tegen uitdrukkelijke waarschuwingen in onrechtmatig handelen is niet aanvaardbaar. Een gerechtelijke procedure is alleen dan te vermijden indien u bereid bent schriftelijk te erkennen dat uw handelwijze onrechtmatig is en dat u bij wijze van genoegdoening mij binnen tien dagen na heden het bewijs zendt dat een bedrag van E 5.000,= is voldaan op giro 2280 ten name van de Stichting Nederlandse Vrienden der SOS Kinderdorpen te Amsterdam.
Gegeven uw hierboven bedoelde handelwijze bestaat de vrees dat uw onderneming andermaal beeld- en/of geluidsmateriaal zult openbaar maken dat afkomstig is van de gestolen camera van Prinses Máxima. Ook dat is niet aanvaardbaar. Namens de Prins van Oranje en Prinses Máxima, mede in hun hoedanigheid van wettelijke vertegenwoordigers van Prinses Amalia, verzoek ik u dan ook mij uitdrukkelijk te bevestigen dat u iedere verdere verveelvoudiging of openbaarmaking van beeld- en/of geluidsmateriaal waarvan u weet of redelijkerwijs kunt vermoeden dat dit afkomstig is van genoemde gestolen camera, zult staken en gestaakt zult houden. Wanneer ik de hierboven verzochte schriftelijke bevestiging niet binnen drie dagen na heden van u heb ontvangen, zal deze kwestie zonder nadere aankondiging de rechter worden voorgelegd teneinde herhaling te voorkomen. Het spreekt wel vanzelf dat alsdan aan bovenstaand voorstel generlei rechten ontleend kunnen worden.

Hoogachtend, K.Th.M. Stöpetie

RVD, 18.05.04, 15.15 uur

Klik hier< voor meer informatie.