Hare Majesteit Koningin Máxima, speciale pleitbezorger van de secretaris-generaal van de VN voor financiële gezondheid (UNSGSA), spreekt vrijdag 5 juni bij de opening van de 35e jaarvergadering van de Raad van Gouverneurs van de European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Riga, Republiek Letland. Voorafgaand brengt zij een beleefdheidsbezoek aan de president van Letland, Edgars Rinkēvičs.
EBRD is een multilaterale ontwikkelingsbank van 77 landen uit vijf continenten, de Europese Unie en de Europese Investeringsbank. Het doel is om opkomende landen te helpen met de groei van hun markteconomie. Koningin Máxima spreekt tijdens de openingssessie in een fireside chat met de secretaris-generaal van de EBRD, Milica Delević, over de meerwaarde van het inbedden van het thema financiële gezondheid in de doelstellingen van de bank. EBRD zet zich bijvoorbeeld samen met de financiële sector in voor projectfinanciering aan publieke en private bedrijven. Jonge- en vrouwelijke ondernemers ervaren regelmatig belemmeringen bij financieringsaanvragen. Dit geldt ook voor bedrijven die actief zijn in regio’s die geconfronteerd worden met natuurrampen en conflicten. Koningin Máxima pleit onder meer voor financiering die aansluit bij de behoeften van de ondernemers, zodat zij kunnen investeren in korte- en langetermijndoelen voor een beter bestaan en financiële gezondheid.
Voor de plenaire bijeenkomst heeft Koningin Máxima een aantal bilaterale gesprekken, waaronder met de president van de EBRD, Odile Renaud-Basso.
In Nederland zet Koningin Máxima zich in voor financiële gezondheid als erevoorzitter van Stichting Financieel Gezond Nederland en platform Wijzer in geldzaken.
RVD, nr. 160